Doradzamy w informatyzacji
zamówień publicznych
Informatyzacja ZP
iTexa dysponując unikalną wiedzą dotyczącą zarówno prawa zamówień publicznych, jak też wiedzą teleinformatyczną bierze chętnie udział w tworzeniu projektów systemów wspomagających udzielanie zamówień publicznych.
Informatyzacja zamówień publicznych stała się obecnie koniecznością, która wynika z określonych przepisów prawa. Więcej na ten temat przeczytać można obok (lub poniżej).
Stosowanie środków elektronicznych jest lub wkrótce będzie konieczne w:
- komunikacji zamawiającego z wykonawcami w tym w publikacji ogłoszeń,
- składaniu ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu,
- składaniu oświadczeń, w tym oświadczenia składanego na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ),
- prowadzeniu aukcji elektronicznej,
- udzielaniu zamówień w licytacji elektronicznej,
- prowadzeniu dynamicznego systemu zakupów.
Oprócz tych obligatoryjnych obszarów informatyzacji, które powinny być zapewnione centralnie, potrzeby zamawiających, szczególnie tych dużych są znacznie większe i z całą pewnością zaowocują wkrótce nowymi zamówieniami. W realizacji tych zamówień iTexa jest partnerem, który w ogromnym stopniu uprawdopodobnia sukces projektu.
Zapraszamy do współpracy.
Aspekty prawne informatyzacji
Informatyzacja procesu udzielania zamówień publicznych nie wynika obecnie wyłącznie z naturalnej potrzeby przyspieszenia, ułatwienia i obniżenia kosztów udzielania zamówień, ale stała się wymaganiem określonym w dyrektywach europejskich. DYREKTYWA 2014/24/UE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 2014-02-26 w sprawie zamówień publicznych w art. 22 zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia, że wszelka komunikacja i wymiana informacji odbywająca się na mocy dyrektywy, w szczególności elektroniczne składanie ofert, przeprowadzane są z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji. Dyrektywa w art. 90 dopuściła odroczenie wdrożenia art. 22 do dnia 18 października 2018 r. Postanowienia tej dyrektywy znalazły swoje odzwierciedlenie w prawie krajowym, a dokładnie w treści art. 10a.
Informatyzacja zamówień publicznych stała się zatem koniecznością, a jej niewdrożenie do dnia 18 października 2018 r. może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, szczególne w przypadku zamówień współfinasowanych ze środków europejskich.
Czasu na wdrożenie systemu jest bardzo mało. Wygląda na to, że stworzenie systemu od podstaw – w pełni dostosowanego do krajowych potrzeb jest niewykonalne. Pozostaje zatem zastosowanie jednego z istniejących rozwiązań – funkcjonujących w innych krajach. Każdy z „gotowych” już systemów, z oczywistych względów nie uwzględnia naszej, krajowej specyfiki. Konieczne będzie zatem odpowiednie dostosowanie systemu, tak by uwzględniał niuanse polskiego prawa zamówień publicznych.
Zadanie to jest o tyle trudne, że Urząd Zamówień Publicznych rozpoczął konieczne prace nad stworzeniem nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych. Wejście w życie całkowicie nowej ustawy nastąpi wkrótce po zinformatyzowaniu systemu zamówień.
Reasumując – Urząd Zamówień Publicznych stoi obecnie przed bardzo poważnym wyzwaniem. Przeprowadzenie informatyzacji systemu zamówień wymagać będzie wielu bardzo trudnych i odpowiedzialnych decyzji.